نفت مسلمانان در خدمت اسرائیل

نفت مسلمانان در خدمت اسرائیل

به گزارش روابط عمومی پارک به نقل از میز نفت، پالایشگاه­های اسرائیل خوراک نفت خود را عمدتاً از کشورهای عضو سازمان همکاری­های اسلامی قزاقستان، آذربایجان، نیجریه و گابن تامین می­کنند.

همچنین با گسترش اختلافات میان دولت مركزی و دولت محلی كردستان عراق كه منجر به توقف صادرات نفت این منطقه به اسرائیل در سال جاری شد، مصر و برزیل نیز به لیست واردکنندگان نفت اسرائیل افزوده شدند.
بر این اساس نقش موثر کشورهای اسلامی در تامین نیاز نفتی اسرائیل مشخص است .اما ماجرا به اینجا ختم نمی‌شود. این کشورها فارغ از تامین نیاز وارداتی اسرائیل مشتری بازار کالاهای صادراتی این رژیم نیز هستند.

201

*منفعت 90 میلیارد دلاری از منابع گازی سرزمین های اشغالی

صهیونیست‌ها در یک دهه گذشته از درآمد حاصل صادرات گاز سرزمین‌های اشغالی که متعلق به خودشان هم نیست، حدود 90 میلیارد دلار درآمد کسب کردند. به نظر می‌رسد مشتری‌های اسلامی این رژیم در رقم خوردن این درآمد بی‌تاثیر نبودند.

در سال 2022 معادل 2.3 میلیارد دلار درآمد از محل صادرات گاز به اردن و مصر ایجاد شد. چنین درآمدی پس از  جهش صادرات گاز به مصر، به عنوان مهمترین گزینه پیش رو برای صادرات گاز به اروپا از طریق زیرساخت های LNG این كشور به دست آمد. البته بی نتیجه ماندن تلاش‌ها برای صادرات گاز مستقیم از خط لوله East Med و صادرات غیرمستقیم از مسیر تركیه و روی آورن اسرائیل به مصر بی‌تاثیر نبود.

فارغ از منفعت اسرائیل در درآمدزایی از محل صادرات، کاهش هزینه های تأمین برق و كاهش هزینه های مصرف كنندگان خرد و نیز كاهش هزینه های آلایندگی نیز  از دیگر مزیت اكتشاف و بهره برداری از منابع گازی سرزمین‌های اشغالی برای اسرائیل به حساب می‌آید.

پس از عادی سازی روابط مصر به عنوان اولین كشور اسلامی با اسرائیل، از سال 2005  طی قراردادی 20 ساله صادرات گاز این كشور به اسرائیل آغاز، اما به دنبال وقوع انقلاب سیاسی در مصر از سال 2012 متوقف شد.

202

اما با كشف ذخایر گازی در آب های مدیترانه، جریان گاز در خط لوله EMG معكوس و مصر از سال 2019 به واردكننده گاز از اسرائیل تبدیل شد. در حال حاضر سالانه پنج میلیون متر مکعب گاز (معادل 8 درصد از كل مصرف مصر) از خط لوله EMG به مصر صادر می شود.

همچنین با امضای تفاهم نامه میان كمیسیون اروپا، رژیم صهیونیستی و مصر برای صادرات گاز به اروپا احداث خط لوله 65 كیلومتری Ramat Hovavبه Nitzanaدر دستور كار قرار گرفته تا سالانه شش میلیاردمترمكعب گاز بیشتر از ذخایر گازی سرزمین‌های اشغالی به مصر ارسال و روانه بازار اروپا شود.


*
وابستگی 90 درصدی اردن به گاز اسرائیل

 وابستگی 90 درصدی اردن به واردات نفت و گاز برای تأمین انرژی و تولید برق، این كشور را به دیگر مقصد اصلی صادرات گاز اسرائیل تبدیل كرد. توافق اولیه میان دو دولت در سال 2016 شكل گرفت و براساس آن قرار شد اردن به مدت 15سال مجموعا 45 میلیون متر مکعب از طریق سه خط لوله پیشنهادی دریافت کند.
در حال حاضر، تنها یك خط لوله احداث شده است تا اردن از سال 2020 سالانه حداكثر سه میلیارد مترمكعب گاز از میدان لویاتان دریافت كند. حجم یادشده معادل حدود 60 درصد از كل مصرف گاز اردن را تشكیل می‌دهد كه به طور عمده در تولید برق به مصرف می‌رسد.  


*
ترکیه‌، مشتری سوخت اسرائیل

 بندر جیحان به عنوان نقطه انتهایی دو خط لوله باكو – تفلیس- جیحان و خط لوله كركوك – جیحان، نقشی كلیدی در بارگیری و تامین نفت خام وارداتی اسرائیل دارد. از منظر مبادلات فرآورده و سوخت نیز از سال 2016 و پس از برقراری مجدد روابط میان تركیه و اسرائیل (پس از یك دوره تیرگی روابط ناشی از مناقشه بر سر مسئله فلسطین) در مجموع 200 میلیون لیتر سوخت هوایی و سوخت كشتی (معادل حدود 250میلیون دلار) به اسرائیل صادر و بیش از 11میلیارد لیتر گازوئیل (معادل حدود 5 میلیارد دلار) از اسرائیل وارد شده است.

203

مناقشات مرزی میان كشورهای شرق مدیترانه بر سر تعیین تكلیف منابع گازی شرق مدیترانه، مهمترین مانع بر سر پروژه صادرات گاز از طریق احداث خط لوله به بندر جیحان و عبور از زیرساخت های گازی تركیه برای انتقال به خاك اروپا بوده است.

 

با این اوصاف نقش چشمگیر کشورهای اسلامی در پیشرفت اقتصادی اسرائیل قابل انکار نیست. هرچند که رئیس جمهوری همچون اردوغان کستارهای غزه را محکوم کند!

question