نشست هیئت امنای پارک نوآوری و فناوری نفت و گاز برگزار شد

نشست هیئت امنای پارک نوآوری و فناوری نفت و گاز برگزار شد

با حضور محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، نماينده سازمان برنامه و بودجه و برخی معاونان وزیر نفت و رييس پارك فناوري و نوآوري نفت و گاز به عنوان اعضاي حقوقي و حقيقي هيات امنا نشست هیئت امنای پارک نوآوری و فناوری نفت و گاز عصر پنجم بهمن‌ماه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار شانا، محمد اسماعیل کفایتی رئیس پارک فناوری و نوآوری نفت و گاز در این نشست ضمن تشریح فعالیت‌های انجام شده در سال ۱۴۰۱، مهم‌ترین کار این پارک را جذب و پذیرش شرکت‌های فناور دانست و گفت: از میان ۱۶۷ شرکت متقاضی پیوستن به پارک، 27 شرکت پذیرفته شدند که سطح بسیار بالایی دارند و حتی برخی در جایگاه نخست كشور و وضعيت صادراتی هستند.

وی اهم فعالیت‌های انجام شده برای راه‌اندازی پارک را برشمرد و درباره توسعه شبکه همکاران توضیح داد. تفاهم‌نامه‌های امضا شده، شبکه‌سازی و توسعه فناوری و چشم‌انداز پارک از دیگر مواردی بود که رئیس پارک فناوری و نوآوری درباره آن‌ها توضیح داد و تشریح کرد: هم‌افزایی میان شرکت‌های جوان و پیشران در سطح ملی و بین‌المللی مهم‌ترین هدف ما است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این نشست ضمن ابراز خرسندی از اقدام‌های انجام شده در قالب پارک نوآوری و فناوری از سوی وزارت نفت درباره نکاتی از جمله موضوع جداسازی هلیوم تأکید کرد و گفت: برخی مسائل هستند که پارک باید درباره آنها توجه و تمرکز بیشتری داشته باشد از جمله موضوع جداسازی هلیوم که چند کشور  در زمینه جداسازی هلیوم فعالیت‌ می‌کنند و ما دستگاه‌های کمیابی داریم که به‌دلیل نبود گاز هلیوم استفاده‌ای از آنها نمی‌شود و موضوع ازدیاد برداشت نیز در حوزه علوم و فناوری پیشرفت‌های خوبی داشته که نیاز است هم‌افزایی در این زمینه انجام شود.

محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، نیز در این نشست، ضمن قدردانی از همکاری وزارت علوم برای شتاب‌بخشی به فعالیت‌های پارک فناوری و نوآوری نفت و گاز به اجرای دو طرح پایلوت ۱۰ تنی در شرکت‌های زیرمجموعه پارک برای موضوع هلیوم اشاره و تصریح کرد: شرکت مرتبط با دانشگاه شریف با توجه به اینکه در این زمینه دانش لازم را داشت اما زمینه اجرا نداشت قرار شد ایده را بیاورد و کار به روش ‌ئی‌پی‌سی دنبال شود که در مرحله قرار داد قرار دارد.

وی به فراخوان برای یک طرح استخراج هلیوم ۱۰ تنی دیگر اشاره کرد و افزود: پایلوت‌های فناورانه روشی است که ما برای چنین طرح‌هایی در نظر داریم و در همین زمینه یک قرار داد بین شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و پژوهشگاه صنعت نفت اجرا شده است.

يكي از مهم‌ترين محورهايي كه اعضاي جلسه بر آن اتفاق‌نظر داشتند ظرفيت عظيم پارك فناوري و نوآوري نفت و گاز به عنوان پارك تخصصي اين حوزه بود كه در قالب چشم‌انداز پارك جهت كسب رتبه نخست در منطقه در حوزه انرژي بايستي تا افق 1404 رقم بخورد. چشم‌انداز مذكور در سند راهبردي پارك همراه با بيانيه ماموريت، تشريح راهبردها و برنامه‌هاي پارك مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. 

در ادامه این نشست معرفی و تعیین اعضای کمیسیون دائمی هیئت امنا پارک، تصویب‌خواهی اصلاحیه آیین‌نامه اداری و استخدامی، تصویب‌خواهی معیارها و شاخص‌های فرآیند ارزیابی کارکنان شاغل در پارک، انتخاب و تعیین حسابرس مستقل برای سال مالی ۱۴۰۱ و تصویب‌خواهی پیشنهاد تشکیل مرکز صدور خدمات فنی از جمله مسائلی بود که به بحث و بررسی گذاشته شد.

مهندسی و تشکیل ابراستارت‌آپ صادراتی حوزه صنایع نفت، گاز پتروشیمی و پالایش، تصویب‌خواهی ایجاد کارگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها و مراکز مرجع جهت تست بار اول، ممیزی انرژی، خوردگی، بهداشت، ايمني، محیط‌ زیست، تصویب‌خواهی شیوه‌نامه اجاره اراضی و مستحدثات و دستورعمل استقرار متقاضیان به علاوه‌ي نوع تضامین اجاره‌ها، تغییر نام پارک و پیشنهاد تأسیس سازمان توسعه و سرمایه‌گذاری پارک و تصویب‌خواهی آن مطابق ماده ۱۴ قانون جهش تولید دانش‌بنیان و طرح‌های توسعه‌ای پارک‌های اقماری و … در ادامه بررسی شد.

question