رئیس پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت مطرح کرد کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی خوردگی در صنعت نفت طی ۵ سال آینده

رئیس پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت مطرح کرد کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی خوردگی در صنعت نفت طی ۵ سال آینده

رئیس پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت گفت: در پنج سال آینده اگر طبق برنامه جلو برویم ۱۵ تا ۲۰ درصد می توان خوردگی در صنعت نفت را کاهش داد.

به گزارش خبرنگار شانا، محمداسماعیل کفایتی امروز (دوشنبه، ۱۸ اردیبهشت‌ماه) در رویداد گام معکوس خوردگی فلزات و حفاظت فنی همسو با افزایش تولید گاز، با بیان اینکه خوردگی در صنعت نفت از اساسی‌ترین چالش‌ها به‌شمار
می‌آید، اظهار کرد: فعالیت‌های مطالعاتی زیادی در این حوزه صورت گرفته و جا دارد کار به مرحله فراخوان و امضای قرار داد با شرکت‌های دانش‌بنیان برای جلوگیری از این آسیب برسد.

وی افزود: در فراخوان اخیری که پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت از شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه خوردگی انجام داد، ۵۰ شرکت و دانشگاه برای آغاز اعلام آمادگی کردند.

رئیس پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت تصریح کرد: در آینده نزدیک با شروع به‌کار عملیاتی این شرکت‌های دانش‌بنیان از بسیاری هزینه‌های تخریی بابت خوردگی جلوگیری خواهیم کرد.

کفایتی با بیان اینکه ۳ تا ۶ درصد هزینه‌های تولید ناخالص داخلی هر کشور مربوط به هزینه‌های خوردگی‌هاست، که در ایران برآورد ما در حدود 20 میلیارد دلار تخمین زده می شود، گفت: در کشورهای توسعه یافته همچون آمریکا هم‌اکنون با اجرای پروژه‌های ضدخوردگی جلو بخش زیادی از تخریب را گرفته‌اند، این کشور در حال برنامه‌ریزی برای کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی خوردگی در تأسیسات نفت و گاز خود است.

وی با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در ایران در حوزه خوردگی همچون پیگرانی هوشمند خطوط لوله و آموزش نیروی انسانی اظهار کرد: هنوز گام‌های زیادی مانده است و برنامه داریم در پنج سال آینده اگر طبق روال جلو برویم ۱۵ تا ۲۰ درصد از خوردگی را در صنعت نفت کاهش دهیم.

رئیس پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت اظهار کرد: در بالادستی نسبت هزینه های مستقیم خوردگی به غیرمستقیم خوردگی حدود 1.7 می باشد و این رقم در برخی بخش‌های پایین‌دستی همچون پالایشگاه‌ها حتی به ۱۰ هم می‌رسد که نسبت بالایی می باشد.

question