تاکید بر طراحی و پیاده‌سازی پایلوت‌های میدانی فناوری در صنعت نفت

تاکید بر طراحی و پیاده‌سازی پایلوت‌های میدانی فناوری در صنعت نفت

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران راهبرد این شرکت را در حوزه پژوهش، فناوری و تجاری سازی، طراحی و پیاده سازی پایلوت های میدانی فناوری بیان کرد.

به گزارش روابط عمومی پارک به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی NIOC، سید مهدیا مطهری، در نشست شورای پژوهش، فناوری و تجاری سازی شرکت ملی نفت ایران که پنجشنبه، دوم آذرماه به میزبانی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در منطقه عملیاتی خانگیران برگزار شد، با اشاره به جایگاه نخست وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران در حمایت از نخبگان و مراکز دانش بنیان کشور افزود: ما محدود به کارهای مطالعاتی، آزمایشگاهی، مدل سازی و طراحی نیستیم و ایده را تا میدان عمل پیش می بریم.

وی در ادامه افزود: البته این مهم دارای اقتضائاتی نیز هست از جمله اینکه طرح توجیهی پروژه ها از لحاظ فنی و اقتصادی باید کاملا شفاف و مشخص باشد.

مطهری گفت: وظیفه اصلی شرکت ملی نفت ایران، تولید نفت و گاز است اما باید نگاه ویژه نیز در حوزه دانش بنیان و توسعه این بازار داشته باشیم و شرکت نفت مناطق مرکزی ایران نیز در توسعه این بازار جایگاه خاصی دارد.

وی تصریح کرد: دانش بنیان کردن به معنای استفاده از فناوری های پیشرفته در جهت بهبود بهره وری تولید است. به عبارت دیگر باید متقاضی توسعه فناوری های پیشرفته ای باشیم که منجر به کاهش هزینه های تولید و زمان دستیابی به اهداف تولیدی می شوند.

مطهری همچنین در خصوص چالش های مطرح شده در حوزه پژوهش و فناوری راهکارهایی را ارائه کرد و قول حمایت و تسهیل برای دستیابی به اهداف حوزه پژوهش و فناوری را داد.

وی با اشاره به اعلام مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مبنی بر طراحی و پیاده سازی میدان نفتی و گازی دیجیتال بر روی ۱۵ میدان هیدروکربوری کشور، اظهار امیدواری کرد شرکت نفت مناطق مرکزی سهم متناسبی در این بین داشته باشد و با استفاده از ظرفیت های استانی از جمله پارک علم و فناوری خراسان رضوی بتواند نقش فعالی در این زمینه ایفا کند.

دبیر شورای پژوهش، فناوری و تجاری سازی شرکت ملی نفت ایران در پایان با اشاره به هماهنگی انجام شده با مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی اعلام کرد: مقرر شده است در جهت شتاب دهی به افزایش تولید پایدار گاز و بهبود بهره وری تولید گاز و نفت در سه شرکت اقماری نفت مناطق مرکزی ایران (بهره برداری زاگرس جنوبی، بهره برداری غرب و بهره برداری شرق ) و حمایت فناورانه از آنها، مسایل مرتبط توسط آنها شناسایی شده، RFP (درخواست برای پیشنهاد فنی و مالی) تهیه و در جلساتی با حضور هیات مدیره نفت مناطق مرکزی و شورای پورتفولیوی مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت در شرکت بهره برداری مربوطه نهایی و تصویب شوند.

question