برگزاری اولین نشست شورای پژوهش و فناوری شركت ملی نفت ایران در شركت نفت و گاز اروندان

برگزاری اولین نشست شورای پژوهش و فناوری شركت ملی نفت ایران در شركت نفت و گاز اروندان

به گزارش روابط عمومی پارک به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و‌گاز اروندان، صبح دیروز (دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۲)، جلسه شورای پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران به میزبانی شرکت نفت و گاز اروندان، با حضور دکتر سیدمهدیا مطهری مدیر پژوهش و فناوری، دکتر برزو قنبری مدیر پشتیبانی ساخت و تأمین کالای شرکت ملی نفت ایران، دکتر کلانتری رئیس پژوهشگاه صنعت نفت، دکتر کفایتی رئیس پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت و مدیرعامل و مدیران ارشد این شرکت در منطقه عملیاتی آزادگان شمالی برگزار گردید.

در این نشست مهندس عذاری اهوازی مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان با اشاره به تدوین نقشه راه توسعه فناوری این شرکت بیان داشت: موفقیت شرکت­های بین­الملی نفتی در بهره­دهی اقتصادی بالا متکی بر فناوری­های روز آمد است، و ما نیز به عنوان چهارمین دارنده بزرگ ذخایر نفتی دنیا نباید به تولید و فروش نفت بسنده کرده و باید دارای نگاهی به نقش آفرینی در سطح جهانی باشیم؛ که لازمه تحقق این امر و همچنین اهداف تولیدی و توسعه ای داخلی، سرمایه گذاری عظیم در پژوهش و فناوری­های نوین است.

ایشان با تاکید بر تقویت شرکت­های E&P گفت: با ایجاد زیر ساخت­هایی، باید با شرکت های فناورانه بین المللی ارتباط ایجاد نمود، که به عنوان یک راهبرد اصلی در آینده از فروش فناوری و ایجاد ارزش افزوده کسب سود بیشتر حاصل کرد.

مهندس عذاری اهوازی خاطر نشان کرد: شرکت نفت و گاز اروندان با جدیت در مسیر تحقق نقشه راه توسعه فناوری در میادین خود است و توسعه و افزایش تولید را در حوزه کمی و کیفی دنبال می­نماید، و یکی از گام های مهم در این امر، جدای از تولید فناوری، پیدا کردن نقطه درست بکارگیری از دانش و فناوری فعلی مانند توجه به راهبرد چاه محور در افزایش تولید و بازده تولید موجود است.

همچنین دکتر عیسی نویری، رئیس پژوهش و فناوری این شرکت در ارائه ای، گزارش دستاوردهای حاصله فعالیت های پژوهشی، وضعیت پروژه های مطالعاتی و تولید بار اول، چالش ها و برنامه های آتی این حوزه در شرکت نفت و گاز اروندان را تشریح کرده، و اظهار داشت: طی یکسال و نیم گذشته مسیر توسعه فناور محور همسو با رویکردهای ملی با سرعت در این شرکت ادامه پیدا کرده، بطوری که با فرایندهای نیاز سنجی داخلی و ایجاد ارتباط با مراکز دانش بنیان میزان ارزش معاملات با شرکت های دانش بنیان و بومی سازی کالا، از مبلغ ۴۹ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰، به مبلغ ۵۲۴ میلیارد در سال ۱۴۰۱ رسیده و افزایش بیش از ده برابری را نشان می دهد.

در ادامه مهندس موازی مدیر امور فنی این شرکت در این ارائه چالش ها و مسائل اجرایی میادین غرب کارون را از نگاه چاه محور بیان داشت.

این نشست با سخنان دکتر محمداسماعیل کفایتی، رئیس پارک نوآوری و فناوری نفت و‌ گاز دنبال شد، وی با تاکید بر قابلیت دانش در ظرفیت سازی و بزرگ کردن اقتصاد کشور، اظهار کرد: سرمایه گذاری در حوزه پژوهش و فناوری از لحاظ بازگشت سرمایه ایی که دارد، قابل مقایسه با سرمایه گذاری در هیچ یک از حوزه های دیگر نیست، در این خصوص می توان تعاملات با دیگر کشورها برقرار و ظرفیت ها را به سمت ثروت آفرینی هدایت کرد، مانند تعاملات خوبی که با چین، روسیه و عراق برقرار شده.

دکتر کفایتی ادامه داد: جهت ایجاد سرعت و بهره وری بالا در توسعه فناوری ما باید به سمت نوآوری باز حرکت کنیم، بدین معنا که ظرفیت های دانش بنیان بیرون از سازمان را بکار گیریم، مانند برون سپاری و تعریف پروژه ها برای دانشگاه ها، پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان.

وی افزود: یک شاخصه دانش بنیان شدن تعداد ثبت مالکیت فکری و اختراع (پتنت) بوده، که باید در این حوزه فعال تر حاضر شویم، همچنین موضوع دیگری که نیاز به تقویت دارد، بحث فرهنگ سازی پژوهش و فناوری و تبیین مباحثی همچون مدیریت فناوری، ایده­پردازی و بکار گیری مشارکت عمومی است.

در ادامه این رویداد دکتر برزو قنبری، مدیر پشتیبانی ساخت و تأمین کالای شرکت ملی نفت ایران، اظهار داشت: در توسعه فناوری با توجه به محدودیت ها و ظرفیت ها باید تکالیف مشخص، و همه فعالیت ها مطابق یک نقشه راه هدفمند دنبال شوند.

قنبری ادامه داد: در شرکت ملی نفت ایران ۱۴ ابر پروژه ساخت داخل تعریف شده که ارزش قراردادی آن بالغ بر ۲ میلیارد یورو است، همچنین برای پروژه های دیگر که از طرف شرکت های بهره بردار تعریف می شوند نیز روش های مختلف تخصیص بودجه وجود دارد تا نیازها و ایده های که مستقیم از عملیات تولید شروع می شوند به نتیجه برسند.

در ادامه نیز دکتر کلانتری رئیس پژوهشگاه صنعت نفت طی سخنانی اظهار داشت: در بالادست تکنولوژی صرفاً با تحقیق و پژوهش حاصل نمی شود، و استفاده از تخصص و تجربه افراد نخبه که مستقیم در عملیات نقش دارند نیز بسیار حائز اهمیت است، خلاقیت میدانی در شرکت ملی نفت ایران وجود دارد که باید ساختاری جهت اشتراک گذاری تجربیات و نیازها و مدیریت این دانش ایجاد شود، بدین شکل توسعه فناوری را به لبه نیاز روز صنعت و عملیات نزدیک میکنیم.

کلانتری با تاکید بر این نکته که در آینده فناوری مؤلفه اصلی قدرت است، عنوان داشت: مرکز نوآوری پژوهشگاه صنعت نفت با موضوعاتی همچون تکمیل فناوری های شرکت های دانش بنیان و ارائه تایید فناوری این شرکت ها مشغول به فعالیت است.

سخنران پایانی این رویداد دکتر سید مهدیا مطهری، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران بود، ایشان در ابتدای بیانات خود با اشاره به منطقه آزادگان شمالی که برای حفاظتش در دوران دفاع مقدس چه عملیات ها، رشادت ها و‌ خون های پاک به زمین ریخته شده، یاد شهیدان این منطقه را گرامی داشت، و در ادامه افزود: طبق تکلیفی که قانون گذار در برنامه هفتم توسعه بر عهده ما گذارده، سند استراتژیک توسعه فناوری شرکت ملی نفت ایران در حال تدوین است.

مطهری با بیان اینکه تا زمانی رویکرد تغییر نکند تخصیص بودجه نتیجه نخواهد داشت، اذعان کرد: از راهبردهای اصلی شرکت ملی نفت ایران در پژوهش و فناوری توجه به ساخت پایلوت های مسئله محور و فناورانه است و پروژه هایی که این مهم را لحاظ دارند در اولویت قرار میگیرند.

شایان ذکر است در حاشیه این رویداد بازدیدی توسط اعضای این شورا و هیأت همراه، از واحد فرآورش و نمکزدایی آزادگان شمالی جهت آشنایی با فرایندها و تکنولوژی های استفاده شده در این تاسیسات صورت پذیرفت.

question