امضای ۳ قرارداد برای احیای ۶ حلقه چاه کم‌بازده نفتی توسط پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت

امضای ۳ قرارداد برای احیای ۶ حلقه چاه کم‌بازده نفتی توسط پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت

پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت در حاشیه سومین روز از بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، سه قرارداد با سه شرکت بخش خصوصی با موضوع احیای شش چاه بسته و کم‌بازده نفتی منعقد کرد.

طبق مفاد قراردادهای امضا شده، شرکت‌های «فناور راهکار جامع گام انرژی کیش»، «فناور خدمات مهندسی نفت‌ کیش» و «توسعه انرژی طلوع الوند» متعهد شدند با استفاده از روش‌های فناورانه در قالب سرمایه‌گذاری جسورانه به منظور تولید فناوری‌های احیای چاه‌ها، اقدام‌های لازم را انجام دهند.

سه حلقه چاه‌ در میدان‌‌های نفتی نفت‌شهر،  یک حلقه چاه واقع در میدان نفتی درود، یک حلقه چاه واقع در میدان نفتی سروستان و یک حلقه چاه در میدان نفتی بهرگانسر نفت‌شهر، موضوع این قراردادها هستند.

دکتر محمداسماعیل کفایتی، رئیس پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت در مراسم امضای این قراردادها، با اشاره به اهمیت طرح احیای چاه‌های کم‌بازده فرمودند: می‌توان گفت این طرح، بزرگترین طرح دانش‌بنیان کشور بوده و  فرصت بی‌نظیر و بی‌سابقه‌‌ای را برای مشارکت بخش خصوصی در توسعه صنعت نفت کشور فراهم ساخته است.

وی ادامه داد: با توجه به قراردادها و تلاش‌های انجام شده در سال‌های گذشته، پیش‌بینی می‌شود در نیمه ابتدایی امسال، شاهد جشن نخستین بهره‌برداری از چاه‌های کم‌بازده باشیم؛ چنانچه این هدف محقق شود می‌توان انتظار داشت از فناوری بدست آمده در زمینه ارتقای بهره‌برداری از چاه‌های معمولی نیز استفاده شود که می‌تواند در عرصه صنایع بالادستی تحول‌آفرین باشد.

لازم به ذکر است که تا پیش از امضای این قراردادها، پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت در راستای طرح احیای چاه‌های بسته و کم‌بازده، ۱۵ قرارداد با شرکت‌های مختلف فعال در زمینه دانش‌بنیان منعقد کرده بود.

نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی به‌عنوان اصلی‌ترین و مهم‌ترین رویداد نفتی ایران با شعار «صنعت نفت، جهش تولید، بهینه‌سازی فناورانه» تا فردا ۲۲ اردیبهشت‌ ۱۴۰۳ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

3 5
1 5
2 4
question